Dom,  Wnętrza

Aranżacja domu w stylu angielskim — kilka porad

Salon w stylu angielskim

Urządzenie domu w stylu angielskim musi być poprzedzone odpowiednią wiedzą, na temat tego, jak dany proces prawidłowo przeprowadzić. Trzeba wiedzieć, co z czym połączyć, oraz np. jakie meble dobrać, aby te, idealnie wpasowały się w angielski styl.

Na szczęście czytając ten poradnik, będziesz mógł dowiedzieć się wielu rzeczy na temat aranżacji domu w stylu angielskim. Przedstawimy kilka przydatnych porad. Koniecznie przeczytaj poradnik!

Styl angielski i wystrój wnętrz

Angielski styl we wnętrzach niewątpliwie nawiązuje do czasów wiktoriańskich, a konkretnie podmiejskich, czy też wiejskich rezydencji z tamtego okresu. Nie można odmówić mu elegancji, odrobiny luksusu, materiałów wysokiej jakości, czy obecności faktur i licznych wzorów.

Zdecydowanym akcentem są stylizowane meble, często tapicerowane, kwiatowe motywy tapet znajdujących się na ścianach, czy te same motywy kwiatowe, którymi okraszone zostały materiały. Ogólnie angielski styl wnętrz nawiązuje do przytulności i ciepła, co jest jego główną zaletą.

Należy jednak mieć na uwadze, że angielski styl wnętrz nie przypadnie wszystkim do gustu. Minimaliści raczej powinni trzymać się od niego z daleka. Pomyśleć zatem można, że z racji zastosowanego wszędobylskiego przepychu, styl ten jest pozbawiony elegancji — nic bardziej mylnego. Kunszt elegancji angielskiego stylu podkreśla fakt, że ten wywodzi się właśnie z klas wyższych i arystokracji. Czasami niektóre elementy, mogą nieco zahaczać np. o styl industrialny, przez co stosowne połączenie stylizacji nada jej charakter, czy dodatkowy smak.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które dotyczą wprowadzenia angielskiego stylu do wnętrza swojego domu. Biorąc je pod uwagę podczas aranżacji, bez trudu uda się osiągnąć pożądane efekty.

 

Tkaniny i tapety we wzory w angielskich wnętrzach

Wzory w angielskim stylu wnętrz pojawić się mogą na każdej powierzchni i w każdym pomieszczeniu. Bez trudu odnaleźć je można na tapetach, zasłonach, pościeli, dywanach, czy wielu innych rzeczach. Charakterystyczne jest też to, że w stylu angielskim zaobserwować można dosyć śmiałe łączenie się wybranych wzorów.

Do najczęściej występujących motywów na powierzchniach dominują kwiatowe, czy ogółem botaniczne. Nierzadko również spotkać się można z motywami geometrycznymi. Tak więc, w jednym pomieszczeniu znaleźć można całe spektrum różnych wzorów, które jednak w ciekawy sposób znajdują wspólny konsensus — spójność.

Kiedy sami, zabierzemy się za zestawienie ze sobą wzorzystych motywów, trzeba pamiętać o kolorystyce. Najlepiej, aby dominowała na nich taka, która oparta jest na dwóch, lub trzech barwach. Osoby, które nie chcą na każdej powierzchni mieć wzorów, mogą pójść w nieco innym kierunku i dany efekt zastosować jedynie na wybranych powierzchniach — np. zasłonach, jednej ze ścian, czy poduszkach ozdobnych.

Pomieszczenia w angielskim stylu

Wiemy już, że wzorzyste powierzchnie są bardzo charakterystyczne dla stylu angielskiego. Poza nimi wyróżnia się też charakterystyczne meble tapicerowane, dodatki, jak kryształowe żyrandole, widoczne belki stropowe, łukowate drzwi, wyspy kuchenne, czy nawet kominek, który jest niemal obowiązkowy w angielskim wnętrzu. Aby lepiej przyjrzeć się poszczególnym pomieszczeniom urządzonym w danym stylu, przygotowaliśmy zestawienie, wraz z opisem popularnych pomieszczeń w domach.

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędza się sporą ilość czasu. Dlatego jeżeli stawiamy na styl angielski, warto wiedzieć, jak poprawnie urządzić kuchnię, aby stworzyć w niej przytulny klimat wpisujący się w daną narrację.

Kuchenne meble, najlepiej, aby były w jednym stylu i stanowiły spójny ciąg. Ich kolor może być biały, kremowy. Istotną, charakterystyczną cechą będą ażury, rozmaite witryny, prześwity. Oczywiście fazowanie i skosy to także cecha obowiązkowa mebli kuchennych. Jeżeli to możliwe, warto zastosować wyspę kuchenną, która idealnie wpasowuje się do danych aranżacji i stworzy niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu.

Jeżeli chodzi o popularne w stylu angielskim kafelki, te mogą być np. we wzorzystych motywach. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłych, białych kafelek, czy też takich, które wizualnie nawiązują do cegły. Opcją są tapety na ścianach.

Zlew, jak i kran powinny być stylizowane na styl angielski. Najlepiej obydwa elementy zastosować w takiej samej kolorystyce, choć to nie reguła. Stawiając na marmurowy zlew, można dobrać do niego np. zmatowiało-złotą baterię i całość także świetnie będzie się prezentować.

Podkreślając jeszcze bardziej styl angielski w kuchni, zdecydować się można na firanki we wszechobecne kwiaty, lub wzory. Wisienką na torcie będą dodatki, jak np. gliniane donice, w których zasadzimy zioła.

Kuchnia w stylu angielskim

Jadalnia w stylu angielskim

Jadalnia to miejsce, które musi być dobrze urządzone, chociażby z racji komfortu spożywania posiłków. Ta podobnie jak kuchnia, najlepiej, aby była utrzymana w jasnych barwach. Dopuszczalne jest też wprowadzenie nieco pastelowych kolorów. Punktem charakterystycznym jeżeli chodzi o styl angielski w jadalni, są róże. Te najlepiej, aby widniały na tapecie, czy minimum na porcelanowej zastawie.

W pomieszczeniu, jakim jest jadalnia, styl angielski najlepiej mogą podkreślić dodatki. Tudzież idealnym wyborem będzie kryształowy żyrandol, czy lampy z roślinnymi ornamentami. Nie można też zapomnieć o dużym lustrze, które powinno być umieszczone na jednej ze ścian. Lustro koniecznie musi być w drewnianej ramie, kolorem nawiązującym do mebli.

Wybór klasycznych mebli do jadalni, nada pomieszczeniu szyku. Najlepiej postawić np. na jasne drewniane meble z miękkim, satynowym tapicerowaniem. Obicie mebli może być także w pasy, wzory, czy kwiaty. Stół natomiast najlepiej, aby posiadał rzeźbione elementy. Ponadto pomieszczenie należy wyposażyć w pasujące komody, witryny, czy inne bogato rzeźbione elementy.

Jadalnia w stylu angielskim

Salon w stylu angielskim

Bezapelacyjnie za serce salonu, który utrzymany ma być w stylu angielskim, będzie kominek. Podkreśla on ciepły, a zarazem elegancki charakter całej stylizacji. Kominek będzie pełnił funkcję nie tylko ogrzewania, ale też miejsca, przy którym chętnie będzie spędzało się czas, a szczególnie wieczory.

Podłoga w salonie najlepiej, aby była z prawdziwego drewna, może na niej leżeć miękki perski dywan — w pastelowych kolorach. Swoje miejsce w salonie powinny też znaleźć długie zasłony w kwiatowy wzór.

Nie może zabraknąć stylowych mebli na styl angielski. Wybrać można szerokie fotele o drewnianej, mocno ozdabianej budowie z miękkim satynowym obiciem. W salonie musi się znaleźć także charakterystyczna sofa Chesterfield. Najlepiej, aby tworzyła spójność z fotelami. Postawić jeszcze można na pufy, również o miękkim wykończeniu. Meble mogą tworzyć komplet, lecz nie jest to warunkiem. Również ich obicie może być we wzory, paski, czy kwiaty. Nie można jeszcze zapomnieć o stoliku kawowym, który najlepiej jak będzie drewniany i charakteryzowały go będą wygięte nóżki. Można wybrać także indyjski stolik, który doda nieco animuszu stylizacji.

Jeżeli angielski salon to także pokój dzienny, muszą się w nim znaleźć niezbędne komody, szafki, czy inne meble podobnego rodzaju. Te oczywiście muszą nawiązywać do charakteru całej stylizacji.

Fantastycznym dodatkiem będzie regał służący za biblioteczkę. Salon w stylu angielskim świetnie się komponuje z takim meblem.

Łazienka w stylu angielskim

Przechodząc do łazienki, ponownie należy postawić na tapety lub kafelki we wzory, czy w jednolitym np. białym, lub innym jasnym kolorze. Za najbardziej charakterystyczny element angielskiej łazienki, uznaje się wolnostojącą wannę na dekoracyjnych nóżkach. Nie można też pominąć umywalek z kołnierzami na stylizowanych stelażach, czy ozdobionej armatury i ciemnego drewna znajdującego się w pomieszczeniu.

Idealnym uzupełnieniem całej stylizacji będą metalowe elementy. Dobry wybór to żeliwne grzejniki, karnisze, czy też wieszaki np. na ręczniki.

Najlepiej, aby wszystkie metalowe elementy tworzyły spójność kolorystyczną, jak i o ile to możliwe — stylistyczną.

Łazienka z wanną w stylu angielskim

Sypialnia w stylu angielskim

Tę musi charakteryzować elegancja i przytulność. Mówi się, że sypialnia w stylu angielskim musi trochę nawiązywać do eklektyzmu.

W sypialni dobrym wyborem będzie zastosowanie pastelowych kolorów, jak i tapet na ścianach w ciekawe wzory. Najważniejszym elementem jest jednak łóżko, które koniecznie musi być wykonane z drewna. Najlepiej jeżeli będzie posiadało rzeźbione zdobienia. Szafki nocne swoim stylem i kolorem powinny nawiązywać do łóżka. Meble świetnie będą wyglądały w jasnych kolorach — np. białym. Angielskie wnętrza sypialń nierzadko zawierały toaletkę. Ta także powinna jak najbardziej nawiązywać do ogólnego stylu mebli.

W sypialni nie może jeszcze zabraknąć dodatków, jak poduszki ozdobne, zasłony, firany. Wszystkie elementy, jak i większość podobnych, przypisanych wcześniej do poszczególnych pomieszczeń, mogą być we wzory, lub botaniczne motywy.

Należy jeszcze wspomnieć o oświetleniu, które powinno być nastrojowe. Dobrym wyborem będą lampy o ozdobnych kloszach.

Sypialnia w stylu angielskim

Podsumowanie

Styl angielski charakteryzuje elegancja i wiele innych ciekawych aspektów. Jak widać, zastosowanie go w swoim domu wcale nie jest takie trudne. Na pewno dzięki kilku poradom, zawartym w tym poradniku, stylizacja pomieszczeń na styl angielski będzie bardziej trafna!