Dzisiaj jest 21 wrz 2017, o 01:38

Korzy艣ci z picia kawy!

膯wiczenia, fitness, ruch! wszystko co nam pomaga w d膮偶eniu do idealnej sylwetki
Awatar u偶ytkownika
Purpurowa
Wtajemniczona

Korzy艣ci z picia kawy!

Nieprzeczytany postautor: Purpurowa » 3 lip 2012, o 11:02

Szukasz leku, kt贸ry mo偶e zmniejszy膰 ryzyko cukrzycy, choroby Parkinsona i raka jelita grubego?
Kt贸ry poprawi Tw贸j nastr贸j i wyleczy b贸le g艂owy?
Kt贸ry mo偶e zmniejszy膰 ryzyko pr贸chnicy?

Brzmi to zbyt pi臋knie by mog艂o by膰 realne?

Kawa, nap贸j cz臋sto oczerniany, przez wielu kochany, mo偶e przynie艣膰 korzy艣ci dla zdrowia.

Obrazek
Kawa charakteryzuje si臋 z艂o偶onym sk艂adem chemicznym, stanowi bogate 藕r贸d艂o kwasu chlorogenowego i kawowego, uwa偶anych za silne przeciwutleniacze. Efekt zdrowotny przeciwutleniaczy polega na neutralizacji wolnych rodnik贸w, kt贸re niszcz膮 zdrowe kom贸rki i tym samym wywo艂uj膮 r贸偶ne choroby. Przeciwutleniacze mog膮 poprawia膰 mechanizmy obronne organizmu przed chorobami, takim jak nowotwory i choroby wie艅cowe serca.

W jednym ze znanych Centr贸w Bada艅 Stomatologicznych w USA stwierdzono, 偶e kawa, dzi臋ki zawarto艣ci garbnik贸w, mo偶e przeciwdzia艂a膰 procesom powoduj膮cych pr贸chnic臋 z臋b贸w. Picie kawy, nawet bezkofeinowej, wp艂ywa na ograniczenie dzia艂ania bakterii na uz臋bieniu.

Kofeina nie wydaje si臋 by膰 istotnym 鈥瀢inowajc膮鈥 przewlek艂ego nadci艣nienia t臋tniczego. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie przebadali 10 tys. Amerykan贸w z nadci艣nieniem t臋tniczym i nie znale藕li zale偶no艣ci mi臋dzy piciem kawy a jej wp艂ywem na podwy偶szanie ci艣nienia. Natomiast, w stresie, przy du偶ym napi臋ciu psychicznym, u niekt贸rych os贸b po wypiciu kawy mo偶e podwy偶szy膰 si臋 ci艣nienie, wywo艂ane skojarzonym 鈥瀍fektem kofeiny i stresu鈥.

Ostatnie badania wykonane w Portugalii i Kanadzie (na grupie ok. 6 400 os贸b w wieku 65 lat i starszym) wykaza艂y 偶e spo偶ywanie kawy mo偶e wp艂yn膮膰 na obni偶enie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone w r贸偶nych krajach (w Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, W艂oszech, Japonii, USA) wykaza艂y u os贸b pij膮cych kaw臋 w umiarkowanych ilo艣ciach mo偶liwo艣膰 zmniejszenia ryzyka zachorowania lub op贸藕nienia wyst臋powania choroby Parkinsona, ze wzgl臋du na efekt ochronny kom贸rek nerwowych.
Obrazek
Kofeina, zawarta w kawie, to jeden z najbardziej powszechnych 艣rodk贸w psychotropowych, maj膮cych zdolno艣膰 wp艂ywania na nastr贸j. S艂u偶y ona nie tylko poprawie nastroju, ale tak偶e zmniejsza uczucie przygn臋bienia.

W badaniu, w kt贸ry obj臋to 81 tys. kobiet w USA, wykazano, 偶e kawa pomaga kobietom unikn膮膰 kamieni nerkowych. Porcja 240 ml kawy pozwala艂a na zmniejszenie ryzyka o 10%, a w przypadku kawy bezkofeinowej 鈥 o 9%. W przypadku m臋偶czyzn (pr贸ba: ok. 45 tys.) udowodniono, 偶e przy spo偶yciu ok. 240 ml kawy dziennie istnieje 10% spadek ryzyka rozwoju kamicy nerkowej.

Kawa wp艂ywa pozytywnie na przemian臋 cukr贸w. W badaniach laboratoryjnych wykazano, 偶e kwas chlorogenowy, odgrywaj膮cy ogromn膮 rol臋 w kszta艂towaniu si臋 bukietu smaku i aromatu kawy, powoduje absorpcj臋 glukozy przez w膮trob臋. Kolejne badania, prowadzone np. w Finlandii, wykaza艂y tak偶e pozytywny wp艂yw kawy na ograniczenie zachorowania na cukrzyc臋, szczeg贸lnie typu II (kobiety, pij膮ce 3-4 fili偶anki 鈥 ryzyko zachorowania zmniejszone o 29%; m臋偶czy藕ni 鈥 o 27%). R贸wnie偶 badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Harvardzie wykaza艂y, 偶e umiarkowane picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzyc臋 typu II (u kobiet o 30%, a u m臋偶czyzn o 50%).

A wy co s膮dzicie o kawie?

[skrypt][/skrypt]

Awatar u偶ytkownika
Stylehunter
Pocz膮tkuj膮ca Stylistka

Re: Korzy艣ci z picia kawy!

Nieprzeczytany postautor: Stylehunter » 4 lip 2012, o 22:42

Ja jestem typow膮 kawoholiczk膮:) Poch艂aniam j膮 fili偶ankami:D A najbardziej lubi臋 obecnie zmro偶on膮. Du偶a ilo艣膰 mleka, du偶o lodu i cukier. Pyszne :mrgreen:

Awatar u偶ytkownika
donia
Wtajemniczona

Nieprzeczytany postautor: donia » 13 lip 2012, o 10:38

Uwielbiam kaw臋! mog艂abym j膮 pi膰 litrami. Problem w tym, 偶e ka偶dy mi ju偶 zabrania. Mimo wszystko nie czuj臋 jakiego艣 z艂ego wp艂ywu na organizm, wi臋c to chyba prawda ;) Problemem mog膮 by膰 wiecznie barwi膮ce si臋 od niej z臋by, ale to ju偶 inna dzia艂ka.
Marzenia s膮 drog膮 na szczyt

Awatar u偶ytkownika
Keshia
Pocz膮tkuj膮ca Stylistka

Nieprzeczytany postautor: Keshia » 29 lip 2012, o 16:08

Czuj臋 si臋 艣wietne po rozs膮dnej dawce kawy. Jedyne co mi w niej przeszkadza to, 偶e 偶贸艂kn膮 z臋by :(

ponimop

Nieprzeczytany postautor: ponimop » 12 cze 2013, o 00:25

Keshia pisze:Czuj臋 si臋 艣wietne po rozs膮dnej dawce kawy. Jedyne co mi w niej przeszkadza to, 偶e 偶贸艂kn膮 z臋by :(

Podobno por贸wnywalne dzia艂anie pobudzaj膮ce z rana ma jab艂ko :)

Awatar u偶ytkownika
Julita
Pocz膮tkuj膮ca Stylistka

Nieprzeczytany postautor: Julita » 15 lip 2013, o 14:37

G艂upio przyzna膰, ale po kawie 艂atwo si臋 denerwuje. Zauwa偶y艂am ostatnio, 偶e za ka偶dym razem gdy jestem "opryskliwa" to w艂a艣nie po wypiciu kawy. Dziewczyny, kt贸ra艣 z was te偶 to ma?

Awatar u偶ytkownika
szykowna
Wtajemniczona

Nieprzeczytany postautor: szykowna » 22 lip 2013, o 12:39

A ja pij臋 kaw臋 tylko dlatego, 偶e lubi臋. Nie wp艂ywa na mnie ani dobrze, ani 藕le. Po prostu lubi臋 ten smak i aromat. I te chwile, kiedy mog臋 sobie usi膮艣膰 z m臋偶em, wypi膰 kawk臋, zje艣膰 ciasteczko i porozmawia膰 :D :D

Awatar u偶ytkownika
Lolla
Pocz膮tkuj膮ca Stylistka

Nieprzeczytany postautor: Lolla » 15 wrz 2013, o 20:33

kawa mocno uzale偶nia, ale nie wyobra偶am sobie rozpocz臋cia dnia bez solidnej dawki kofeiny :)

Awatar u偶ytkownika
ducia
Pocz膮tkuj膮ca Stylistka

Nieprzeczytany postautor: ducia » 24 wrz 2013, o 21:22

Ja pij臋 艣rednio 5-6 kubeczk贸w kawy dziennie i nie mam z tego powodu 偶adnych problem贸w. Kaw臋 robi臋 w zwyk艂ym ekspresie, dodaj臋 troch臋 艣mietanki, odrobin臋 cukru i 艂y偶eczk臋 miodu. Pycha :)

Awatar u偶ytkownika
Roxy
Administrator

Nieprzeczytany postautor: Roxy » 27 wrz 2013, o 20:07

ponimop pisze:
Keshia pisze:Czuj臋 si臋 艣wietne po rozs膮dnej dawce kawy. Jedyne co mi w niej przeszkadza to, 偶e 偶贸艂kn膮 z臋by :(

Podobno por贸wnywalne dzia艂anie pobudzaj膮ce z rana ma jab艂ko :)

Nie pij臋 kawy to wypr贸buj臋 ten spos贸b :D

Julita - m贸j ch艂opak tak ma po wypiciu kawy ;)

Wr贸膰 do 鈥濬itness鈥