Strona 1 z 3

Korzyści z picia kawy!

: 3 lip 2012, o 11:02
autor: Purpurowa
Szukasz leku, który może zmniejszyć ryzyko cukrzycy, choroby Parkinsona i raka jelita grubego?
Który poprawi Twój nastrój i wyleczy bóle głowy?
Który może zmniejszyć ryzyko próchnicy?

Brzmi to zbyt pięknie by mogło być realne?

Kawa, napój często oczerniany, przez wielu kochany, może przynieść korzyści dla zdrowia.


Obrazek
Kawa charakteryzuje się złożonym składem chemicznym, stanowi bogate źródło kwasu chlorogenowego i kawowego, uważanych za silne przeciwutleniacze. Efekt zdrowotny przeciwutleniaczy polega na neutralizacji wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki i tym samym wywołują różne choroby. Przeciwutleniacze mogą poprawiać mechanizmy obronne organizmu przed chorobami, takim jak nowotwory i choroby wieńcowe serca.

W jednym ze znanych Centrów Badań Stomatologicznych w USA stwierdzono, że kawa, dzięki zawartości garbników, może przeciwdziałać procesom powodujących próchnicę zębów. Picie kawy, nawet bezkofeinowej, wpływa na ograniczenie działania bakterii na uzębieniu.

Kofeina nie wydaje się być istotnym „winowajcą” przewlekłego nadciśnienia tętniczego. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie przebadali 10 tys. Amerykanów z nadciśnieniem tętniczym i nie znaleźli zależności między piciem kawy a jej wpływem na podwyższanie ciśnienia. Natomiast, w stresie, przy dużym napięciu psychicznym, u niektórych osób po wypiciu kawy może podwyższyć się ciśnienie, wywołane skojarzonym „efektem kofeiny i stresu”.

Ostatnie badania wykonane w Portugalii i Kanadzie (na grupie ok. 6 400 osób w wieku 65 lat i starszym) wykazały że spożywanie kawy może wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone w różnych krajach (w Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Japonii, USA) wykazały u osób pijących kawę w umiarkowanych ilościach możliwość zmniejszenia ryzyka zachorowania lub opóźnienia występowania choroby Parkinsona, ze względu na efekt ochronny komórek nerwowych.
Obrazek
Kofeina, zawarta w kawie, to jeden z najbardziej powszechnych środków psychotropowych, mających zdolność wpływania na nastrój. Służy ona nie tylko poprawie nastroju, ale także zmniejsza uczucie przygnębienia.

W badaniu, w który objęto 81 tys. kobiet w USA, wykazano, że kawa pomaga kobietom uniknąć kamieni nerkowych. Porcja 240 ml kawy pozwalała na zmniejszenie ryzyka o 10%, a w przypadku kawy bezkofeinowej – o 9%. W przypadku mężczyzn (próba: ok. 45 tys.) udowodniono, że przy spożyciu ok. 240 ml kawy dziennie istnieje 10% spadek ryzyka rozwoju kamicy nerkowej.

Kawa wpływa pozytywnie na przemianę cukrów. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że kwas chlorogenowy, odgrywający ogromną rolę w kształtowaniu się bukietu smaku i aromatu kawy, powoduje absorpcję glukozy przez wątrobę. Kolejne badania, prowadzone np. w Finlandii, wykazały także pozytywny wpływ kawy na ograniczenie zachorowania na cukrzycę, szczególnie typu II (kobiety, pijące 3-4 filiżanki – ryzyko zachorowania zmniejszone o 29%; mężczyźni – o 27%). Również badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Harvardzie wykazały, że umiarkowane picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II (u kobiet o 30%, a u mężczyzn o 50%).


A wy co sądzicie o kawie?[skrypt][/skrypt]

Re: Korzyści z picia kawy!

: 4 lip 2012, o 22:42
autor: Stylehunter
Ja jestem typową kawoholiczką:) Pochłaniam ją filiżankami:D A najbardziej lubię obecnie zmrożoną. Duża ilość mleka, dużo lodu i cukier. Pyszne :mrgreen:

Re: Korzyści z picia kawy!

: 13 lip 2012, o 10:38
autor: donia
Uwielbiam kawę! mogłabym ją pić litrami. Problem w tym, że każdy mi już zabrania. Mimo wszystko nie czuję jakiegoś złego wpływu na organizm, więc to chyba prawda ;) Problemem mogą być wiecznie barwiące się od niej zęby, ale to już inna działka.

Re: Korzyści z picia kawy!

: 29 lip 2012, o 16:08
autor: Keshia
Czuję się świetne po rozsądnej dawce kawy. Jedyne co mi w niej przeszkadza to, że żółkną zęby :(

Re: Korzyści z picia kawy!

: 12 cze 2013, o 00:25
autor: ponimop
Czuję się świetne po rozsądnej dawce kawy. Jedyne co mi w niej przeszkadza to, że żółkną zęby :(
Podobno porównywalne działanie pobudzające z rana ma jabłko :)

Re: Korzyści z picia kawy!

: 15 lip 2013, o 14:37
autor: Julita
Głupio przyznać, ale po kawie łatwo się denerwuje. Zauważyłam ostatnio, że za każdym razem gdy jestem "opryskliwa" to właśnie po wypiciu kawy. Dziewczyny, któraś z was też to ma?

Re: Korzyści z picia kawy!

: 22 lip 2013, o 12:39
autor: szykowna
A ja piję kawę tylko dlatego, że lubię. Nie wpływa na mnie ani dobrze, ani źle. Po prostu lubię ten smak i aromat. I te chwile, kiedy mogę sobie usiąść z mężem, wypić kawkę, zjeść ciasteczko i porozmawiać :D :D

Re: Korzyści z picia kawy!

: 15 wrz 2013, o 20:33
autor: Lolla
kawa mocno uzależnia, ale nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dnia bez solidnej dawki kofeiny :)

Re: Korzyści z picia kawy!

: 24 wrz 2013, o 21:22
autor: ducia
Ja piję średnio 5-6 kubeczków kawy dziennie i nie mam z tego powodu żadnych problemów. Kawę robię w zwykłym ekspresie, dodaję trochę śmietanki, odrobinę cukru i łyżeczkę miodu. Pycha :)

Re: Korzyści z picia kawy!

: 27 wrz 2013, o 20:07
autor: Roxy
Czuję się świetne po rozsądnej dawce kawy. Jedyne co mi w niej przeszkadza to, że żółkną zęby :(
Podobno porównywalne działanie pobudzające z rana ma jabłko :)
Nie piję kawy to wypróbuję ten sposób :D

Julita - mój chłopak tak ma po wypiciu kawy ;)