Lifestyle,  Moda

Modne męskie stylizacje na wesele — jak się ubrać na wesele jako gość?

strój mężczyzny na wesele

Sezon weselny w pełni, a uroczystości te są idealną okazją dla mężczyzny, na założenie eleganckiej męskiej stylizacji. Wybierając się na wesele jako gość, dobrze jest wiedzieć, jaki outfit można wybrać. Przecież nie chodzi tylko o dobry wygląd, a także o to, aby czuć się komfortowo i swobodnie bawiąc się do białego rana!

W tym poradniku sprawdzimy jakie modne męskie stylizacje na wesele można wybierać. Będą one ukierunkowane dla Panów, którzy wybierają się na wesele jako goście. Jeżeli zatem interesuje Cię temat weselnej mody męskiej, koniecznie przeczytaj poradnik do końca!

Zasady savoir-vivre

Otrzymane zaproszenie na wesele zazwyczaj oznacza fakt, że przyszła Para Młoda ceni sobie relację z Tobą i chce, abyś uczestniczył z nimi w tym wspaniałym dniu. Z szacunku do Młodej Pary, dobrze jest założyć nieco bardziej formalny strój, wpisujący się w annały weselnych stylizacji. Gość na weselu powinien prezentować się schludnie, tak, aby jego strój podkreślał charakter wydarzenia.

Wszystko brzmi całkiem prosto, jednak galopująca cały czas do przodu moda, również moda męska, niekiedy wymusza dostosowanie się do obecnych trendów. Nic w tym dziwnego, że wielu Panów, ma aktualnie problem z doborem odpowiedniej weselnej stylizacji. Z pomocą mogą przyjść uniwersalne zasady klasycznej elegancji, jak i dobrego wychowania. Dzięki nim, w prostszy sposób będzie można wybrać odpowiedni męski strój weselny, nie bacząc, aż tak bardzo na panujące trendy.

Sala weselna

Charakter uroczystości, a strój

Duży wpływ na to, jaki outfit powinno się wybrać na wesele, ma ogólny charakter uroczystości. Śluby i późniejsze przyjęcia są bardzo zróżnicowane. Przyjmując jednak, że zostajemy zaproszeni na klasyczną uroczystość, zaślubin, a następnie popołudniowe przyjęcie weselne, wybór eleganckiej stylizacji dziennej będzie strzałem w dziesiątkę. Oczywiście duży wpływ ma również sezon, w którym odbywa się wesele.

Klasyczny garnitur, granatowy garnitur — co ubrać na wesele?

Zważając na to, co zostało opisane w powyższym akapicie, klasyczny garnitur wydawać się może złotym środkiem. Jednak, zamiast stawiać na bardzo powszechny, czarny zestaw, który nie jest złym wyborem, lecz na pewno nie idealnym, dobrze jest postawić na ciemniejszy garnitur męski, np. granatowy. Wielu Panów dokonuje wyboru także szarego garnituru, co jest równie dobrym posunięciem. Gładki garnitur, bez ozdób jest zdecydowanie uniwersalnym wyborem, jednak w sklepach aż roi się od rozmaitych produktów w paski, kratkę, czy inne dodatki. Taki zestaw nie jest zły, aczkolwiek na pewno nie można mu przypisać tak dużej uniwersalności, jak wersji gładkiej.

Inną ciekawą opcją zamiast monochromatycznego zestawu, jest wybór zestawu koordynowanego. Za tym stwierdzeniem kryje się dobór marynarki i spodni w różniących się od siebie kolorach — rzadko we wzorach! Można wybrać np. granatową marynarkę i szare spodnie — lecz nie jest to oczywiście jedyna opcja i istnieje wiele modowych inspiracji tego typu. Niektórzy Panowie sięgają np. po nieformalną marynarkę i proste spodnie, co jeżeli wpisuje się w charakter uroczystości, to też jest trafnym wyborem.

W zestawie koordynowanym chodzi głównie o to, aby całość stylizacji dobrze ze sobą współgrała kolorystycznie i nawet z typem urody Pana, który taki zestaw założy. Wybierając taki outfit, trzeba też wiedzieć, że może on wspomóc, skorygować proporcje sylwetki. Nierzadko chodzi o optyczne wyszczuplenie, czy wydłużenie nóg. Wszystko dzięki dowolnemu doborowi kolorów i ewentualnych wzorów w poszczególnych elementach. Bez względu należy jednak pamiętać o tym, żeby nie łączyć np. spodni w paski z marynarką w kratkę!

Elegancki, granatowy męski garnitur

Garnitur, a dodatki

Wybór granatowego garnituru monochromatycznego, czy takiego samego czarnego garnituru, a nawet zestawu koordynowanego musi być powiązany z odpowiednimi dodatkami. Tudzież dobrym wyborem będzie koszula gładka, najlepiej w białym kolorze. Czasami poza białymi koszulami wybrać można inne, charakteryzujące się stonowanym kolorem. Jednak ciemny garnitur, zawsze dobrze będzie wyglądał z białą koszulą.

Jeżeli chodzi o buty, te także powinny komponować się kolorystycznie. Uznaje się, że do garnituru w kolorze np. granatowym, dobrze będą pasowały brązowe półbuty skórzane. Z czarnym zestawem będą współgrać czarne półbuty, natomiast z szarym można łączyć jeden rodzaj i drugi.

Uzupełnieniem powinien być pasek w kolorze takim samym jak buty. Dodatkowo warto założyć stylowy krawat, bądź muszkę. Kiedy wesele odbywa się w chłodne dni, na wierzch powinno się wybrać elegancki płaszcz.

Eleganckie męskie obuwie

Miejsce zaślubin, a strój

W przypadku późniejszych godzin uroczystości dobrym wyborem będzie postawienie na strój nieco bardziej wieczorowy, chyba że zaproszenie może sugerować inaczej, bo tak również się zdarza. Tudzież dobrą opcją będzie smoking. Te wybierać można w rozmaitych kolorach, lecz raczej poza czarnym, gdyż ta barwa jest zarezerwowana dla Pana młodego. Granatowy smoking, wykonany z gładkiej tkaniny będzie bardzo trafnym i eleganckim wyborem.

Jednak co w przypadku, kiedy wieczorowa uroczystość zaślubin odbywa się np. w ogrodzie i jest to tzw. garden party? W takim przypadku męska stylizacja powinna być nieco bardziej komfortowa, wygodna, lecz nadal elegancka. Należy zauważyć, że ostatnimi laty do weselnego kanonu weszła moda na organizowanie imprez o konkretnej tematyce, stylu. Nierzadko zatem takowe są utrzymywane w stylu Boho, czy rustykalnym i nie tylko. Zatem strój gościa weselnego powinien wpisywać się w charakter uroczystości.

Elegancki męski strój

Strój luźniejszy, lecz nadal formalny — nie wybieraj koszul z krótkim rękawem!

Jeżeli wybór garniturów formalnych odpada, trzeba zastanowić się nad outfitem, który będzie mniej formalny, jednak nadal na tyle elegancki, że wpisze się w kodeks weselnego dress codu. Dobrym wyborem może być lniany garnitur, który jest wręcz świetny na uroczystości odbywające się w letnie gorące dni. Pomimo że to garnitur, nie jest on aż tak bardzo formalny, jak jego klasyczne odpowiedniki.

Eleganckie chinosy wraz z dopasowaną koszulą to również dobry wybór. Uzupełnieniem powinien być elegancki pasek i stylowe obuwie. O ile kwestia paska jest dosyć prosta, gdyż powinien on być skórzany, z klasycznym zapięciem i w kolorze pasującym do butów, o tyle właśnie wybór samych butów jest już zróżnicowany. Choć do chinosów pasują niektóre modele sneakersów, zdecydowanie powinno się z nich zrezygnować. Wybierać można spośród loafersów, butów typu derby lub brogsów. Podobnej stylizacji męskiej można dokonać z prostymi spodniami.

Górna część stylizacji, czyli koszula nie powinna być z krótkim rękawem. Ogółem tego typu koszule są uznawane jako modowe faux-pas. Lepiej wybrać koszulę z długim rękawem, z naturalnego materiału, np. bawełny, czy lnu i w razie potrzeby nieco podwinąć jej rękawy. Będzie to zdecydowanie bardziej stylowe, aniżeli koszula z krótkim rękawem. Koszula może być w różnych kolorach, jednak musi ona dobrze komponować się ze spodniami. Wielu Panów uważa także, że np. czarna koszula i biały krawat, jak i inne jasne części garderoby to modna stylizacja. Zdania na temat takiego połączenia są jednak podzielone i zdecydowanie lepszym wyborem będzie klasyka. Wybór np. beżowych chinosów i do tego biała koszula, dodatkowo brązowe loafersy i skórzany pasek również w kolorze brązowym — mniej formalna stylizacja gotowa!

Stylizacja męska

Zwróć uwagę na strój partnerki

Na wesela zwykle chodzi się w parach. Co za tym idzie, nie można zapomnieć o stroju swojej partnerki, a konkretnie o tym, by jedna i druga stylizacja do siebie pasowały. Zdecydowanie nie chodzi też o dopasowanie idealne, jednak bardziej o dopełnianie się stylizacji. Przykładowo, jeżeli partnerka założy stylizację wieczorową — stylizacja męska również powinna taka być.

Podsumowanie

Jak widać, ubrać na wesele można nie tylko klasyczny czarny garnitur. Istnieją także inne, ciekawe, a zarazem bardzo trafione rodzaje męskiej stylizacji. Idealnym tego przykładem jest zestaw koordynowany, który jest na tyle uniwersalny, że spisze się w większości rodzajów uroczystości weselnych. Czy już wiesz, jak ubrać się na wesele jako gość weselny?