Lifestyle,  Moda,  Najnowsze trendy

Buty do biegania – jak wybrać odpowiednie dla siebie obuwie?

buty do biegania

Każdy nawet początkujący biegacz przed rozpoczęciem treningów powinien zaopatrzyć się odpowiednie buty do biegania. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że źle dobrane obuwie może skutkować bólem stóp i nieprzyjemnymi kontuzjami. Odpowiednie buty powinny zapewnić komfort użytkowania, być wygodne i po prostu nie przeszkadzać nam w bieganiu.

1.Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym krokiem przy wyborze odpowiedniego obuwia jest określenie naszego typu stopy. W tym celu najlepiej zrobić test wodny. Będzie do niego potrzebny kawałek papieru lub gazety oraz woda. Jest bardzo szybki i prosty. Wystarczy zwilżyć spód stopy i stanąć na rozłożonej na podłodze kartce papieru. Odciśnięty kształt dokładnie określi jaki mamy rodzaj stopy. Kształt jaki jest możliwy do uzyskania przedstawiony jest na rysunku poniżej.

PRONATOR

Jest to tzw. płaskostopie. Charakteryzuje się tym, że stopa przetaczana jest po podłożu całą swoją powierzchnią, natomiast niskie podbicie, które często idzie w parze z płaskostopiem ogranicza amortyzację wstrząsów podczas poruszania się. Osobom z tym typem stóp zaleca się kupowanie obuwia z odpowiednio wyprofilowana podeszwą i wkładką, która posiada wsparcie w wewnętrznej części obuwia. Dzięki temu stopy pozostają w odpowiedniej pozycji i nie przechylają się do wewnątrz podczas biegania czy chodzenia.

NEUTRAL

To prawidłowy kształt odbicia. Stopa w odpowiedni sposób porusza się podczas biegania. Ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie od pięty przez śródstopie aż do palców. Posiadacze neutralnego rodzaju stóp powinni wybierać amortyzujące obuwie bez stabilizatora.

SUPINATOR

Podczas stawiania kroków stopy tego typu są nadmiernie obciążone na krawędziach. Dodatkową cechą charakterystyczną supinatorów jest wysokie podbicie stopy. Jest ono przyczyną odczuwania dużych wstrząsów podczas chodzenia i biegania. Odpowiednimi
butami dla osób z tym rodzajem stóp są te z kategorii dla typu neutralnego z dodatkową amortyzacją.

2.Kolejnym krokiem jest zmierzenie długości naszej stopy. W tym celu należy położyć ją na kartce papieru i zaznaczyć najbardziej wysunięte miejsca naszej stopy. Długość wkładki odpowiednich butów do biegania powinna być o 0,5 – 1 rozmiaru większa. W czubie buta powinien być lekki luz. Dzięki temu nasze stopy nie będą bardzo obciążone, a palce nie będą ściśnięte.

3. Następnym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie po jakiej powierzchni będziemy najczęściej biegać? Obuwie można podzielić na to przeznaczone do biegania po twardych, zbitych, głównie miejskich powierzchniach oraz odpowiednie dla naturalnego terenu z dużą ilością nierówności, błota czy kamieni.
Buty odpowiednie dla twardych powierzchni charakteryzują się lekkością i dużą elastycznością.
Natomiast buty trailowe, przeznaczone do biegania po grząskim terenie, cechują się twardą powierzchnią oraz podeszwą z głębokim bieżnikiem.

Przymierzając obuwie w sklepie, należy zwrócić uwagę na to czy odpowiednio trzymają nasza stopę i czy podczas chodzenia nie zsuwają się. Warto przed zakupem zrobić sobie dłuższy spacer czy lekką przebieżkę po sklepie w nowych butach. Dopiero po dokładnej przymiarce możemy stwierdzić czy dane obuwie rzeczywiście sprawdzi się podczas treningów biegowych.