Lifestyle,  Moda

Niezbędnik biegacza. Czyli co założyć na siebie wiosną?

kobieta podczas treningu

Nadeszła długo oczekiwana wiosna, a wraz z nią na ulice wybiegli wszyscy miłośnicy joggingu. Wczesna wiosna lubi jeszcze spłatać pogodowe figle, więc osoby uprawiające bieganie powinny zaopatrzyć się odpowiednie ubranie, które sprawdzi się podczas zmiennej pogody. Oto 5 propozycji niezbędnych, uniwersalnych elementów odzieży dla biegaczy.

Bielizna termiczna

Uznawana jest za niezbędnik każdego sportowca. Koniecznie musi być lekka, przepuszczająca powietrze i niezatrzymująca wilgoci. Doskonale spełnia swoją funkcję podczas chłodnych wiosennych poranków. Bieliznę termoaktywną można stosować cały rok, nawet latem, gdy pogoda nie dopisuje.
Idealnie dobrana bielizna przylega do ciała, jest elastyczna i nie krępuje ruchów. Najważniejszym aspektem, który w pierwszej kolejności powinien być brany pod uwagę przy zakupie bielizny termicznej, jest materiał, z którego ją wykonano. Od jego jakości zależy stopień przepuszczalności powietrza. W tym przypadku nie warto oszczędzać. Bielizna wysokiej jakości będzie służyć biegaczowi przez długie lata, chroniąc go przed zimnem, skutecznie odprowadzając pot i tym samym zapobiegając przeziębieniu.
Kolejnym ważnym aspektem jest brak szwów. Aby bielizna była wygodna i nie powodowała podrażnień, koniecznie musi być pozbawiona szyć.
Wiosną czy wczesną jesienią bluzka termiczna może stanowić jedyną warstwę okrywającą ciało biegacza. Ewentualnie w chłodniejsze dni można na nią założyć dodatkowo cienką wiatrówkę.

Kurtka przeciwwiatrowa

Obowiązkowo w szafie każdego biegacza powinna się znaleźć wiatrówka. Podczas joggingu chroni przed utratą ciepła oraz nie przepuszcza zimnego wiatru i deszczu. W sklepach sportowych dostępny jest szeroki wybór kurtek do biegania. Zależnie od zapotrzebowania można wybierać spośród ocieplanych wiatrówek lub bardzo cienkich, tych z membraną chroniącą przed deszczem bądź bez niej. Kurtki dla biegaczy również ochronią swoich posiadaczy przed lekkim deszczem.

Czapka z daszkiem

Czapeczki dla biegaczy nie tylko ochraniają głowę przed gorącymi promieniami słonecznymi. Sprawdzają się również podczas biegania na deszczu. Dzięki czapce z daszkiem krople wody nie spadają na twarz, tym samym poprawiają komfort biegania nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Czapka sportowa powinna być lekka i wykonana z „oddychających” materiałów, które łatwo odprowadzają nadmiar wilgoci.

 

Rękawy

Są absolutnym hitem. Do niedawna uważano, że na rękawki mogą pozwolić sobie tylko profesjonalni biegacze, obecnie wielu amatorów nie wyobraża sobie bez nich biegania.
Sprawdzają się świetnie o poranku, kiedy to powietrze jest jeszcze chłodne, ale wiemy, że jeśli założymy bluzę, stanie się ona zbędna po przebiegnięciu niedługiego dystansu. Zaletą rękawów jest ich lekkość, szybkie pozbywanie się wilgoci oraz możliwość zdjęcia ich w każdej chwili i schowania bez problemu do kieszeni. Powinno się je zakładać do koszulki z krótkim lub długim rękawem. Idealnie sprawdzą się również podczas jazdy na rowerze lub pieszych wędrówek po górach.

Chusta

Wielofunkcyjność chusty sprawia, że stała się ona dla biegaczy produktem must have! Jest lekka, poręczna, nie zajmuje wiele miejsca, więc w każdej chwili można ją bez problemu schować do kieszeni. Często spełnia funkcję szalika, opaski lub chusty na głowę. Świetnie sprawdza się zarówno w chłodne dni jako ochrona przed zimnem oraz w ciepłe dni jako osłona przed słońcem. Prawidłowo użytkowana chustka wielofunkcyjna może spełniać swoją funkcję nawet przez kilkanaście sezonów.

kobieta na motocyklu

Każdy biegacz wie, że odpowiednie przygotowanie się do aktywności fizycznej to połowa sukcesu. Właściwie dobrane obuwie oraz strój zagwarantują komfortowe bieganie i pozwolą czerpać przyjemność z każdego przebiegniętego kilometra.