Lifestyle,  Moda,  Najnowsze trendy

Strój motocyklowy dla kobiety – co powinnaś wiedzieć?

kobieta na motocyklu

Każda kobieta z pewnością miała chociaż raz w życiu dylemat otwierając swoją szafę. “Nie mam się w co ubrać” jest najczęściej wypowiadanym zdaniem każdego ranka przez tysiące kobiet na świecie. Jednak szczególny problem z wyborem odpowiedniej odzieży mają motocyklistki. To one muszą wybrać taki strój, który będzie im służył przez kilka sezonów, a wiadomo, że każdy ciuch kiedyś się znudzi. Jak więc wybrać odpowiednią odzież motocyklową, która zapewni bezpieczeństwo oraz będzie dobrze prezentowała się na kobiecie?

 

Nie ważne, jakim motocyklem się poruszamy, zawsze należy pamiętać o odpowiedniej ochronie naszego ciała. Każdy motocyklista musi zdawać sobie sprawę, że jednoślad nie należy do najbezpieczniejszych środków transportu, a każdy upadek może wyrządzić poważne szkody w naszym ciele. Właściwie dobrana odzież motocyklowa potrafi zapobiec lub zminimalizować obrażenia, które mogłyby zagrozić naszemu życiu.
Odpowiedni strój motocyklowy powinien również usprawniać jazdę, chronić kierowcę przed zimnem, gorącem czy wilgocią.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej kurtki motocyklowej?:
– koniecznie przymierz kurtkę przed zakupem; cena w internetowych sklepach zazwyczaj jest niższa, dlatego jeżeli szczególnie spodobał nam się konkretny model z Internetu, warto znaleźć ten sam model w sklepie stacjonarnym, aby móc go przymierzyć,
– kupuj kurtkę razem ze spodniami; będziesz mieć wtedy pewność, że obydwa elementy połączą się ze sobą gwarantując odpowiednią ochronę,
– każda kurtka motocyklowa i spodnie bez wyjątku powinny być wyposażone w specjalne ochraniacze na łokciach, plecach i kolanach,
– przymierzając kurtkę należy wyciągnąć ręce przed siebie; rękawy odpowiednio dobranej kurtki nie powinny odsłaniać nadgarstków,
– całe ciało koniecznie musi być osłonięte,
– ubranie motocyklowe powinno być przewiewne i odblaskowe, aby motocyklista był widoczny na drodze z daleka.

 

Jaki materiał wybrać?

To czy kurtka powinna być wykonana ze skóry, czy z materiału tekstylnego zależy przede wszystkim od charakteru jazdy. Do dużych, szerokich maszyn idealnie pasuje skórzana odzież. Natomiast do jazdy turystycznej, czy wyczynowej najlepiej jest zaopatrzyć się w strój z tekstylnego materiału.

Skórzane kurtki charakteryzują się możliwością dodania do nich różnych ozdób, ćwieków czy frędzli, które podkreślą rockową osobowość kierowcy. Nie należy jednak przesadzać z nadmiernymi ozdobami, ponieważ mogą one łatwo zaczepić się podczas jazdy o inne pojazdy, tym samym wywołując wypadek.

Motocyklowe kurtki tekstylne natomiast idealnie sprawdzają się podczas deszczu. Dzięki ścisłemu splotowi są wodoodporne, jednocześnie pozwalając ciału oddychać i pozbyć się nadmiernej wilgoci podczas upału. Niestety skórzane kurtki nie sprawdzają się w upalne dni tak samo dobrze, jak te tekstylne. Kolejnym przydatnym elementem tekstylnego ubioru są odblaski. Dzięki nim motocyklista widoczny jest na drodze nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Dopasowanie kurtki

Kurtka każdej motocyklistki powinna być wygodna i dobrze wyglądać. Obecnie kobiety mają coraz większy wybór ubrań motocyklowych. Do niedawna kobiety musiały zadowolić się mniejszym rozmiarem męskich modeli. Teraz wiele firm produkujących odzież motocyklową nastawia się na szerokie grono odbiorców płci żeńskiej. Odpowiednie ubranie do jazdy motocyklem powinno skutecznie chronić ciało przed urazami, prądem powietrza i warunkami atmosferycznymi. Funkcjonalność to pierwsza i zasadnicza cecha stroju ochronnego. Dopiero w następnej kolejności uwagę należy zwracać na estetykę.
Wielu ekspertów zajmujących się tematem ubrań dla motocyklistów twierdzi, że kolor jest także ważny. Najlepiej, jeśli jest on jasny, kontrastujący z ciemną nawierzchnią. Sprawia to, że motocyklista jest lepiej widoczny na drodze.

Jak powinien wyglądać pełny ubiór?

Przed jazdą motocyklem powinno się założyć odpowiednie spodnie z ochraniaczami na biodrach i kolanach; kurtkę z właściwymi osłonami na łokciach i kręgosłupie. Na głowie powinien znajdować się kask z atestem, na dłoniach porządne rękawice, które chronią delikatne kostki przed otarciem o asfalt, a na stopach porządne skórzane buty.

Jazda motocyklem, zwłaszcza ta rekreacyjna nie może być pokazem mody. Całe ciało powinno być dokładnie osłonięte. Zdarcie skóry o asfalt z jakiejkolwiek części ciała nie jest miłym doświadczeniem. Ubranie motocyklowe powinno również chronić przed załamaniami czy skręceniami. Drogie Panie pamiętajcie, że odpowiednie zabezpieczenie ciała podczas jazdy motocyklem to podstawa. Nie warto ryzykować życia dla mody.