Moda,  Najnowsze trendy

Jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy?

kobieta w biustonoszu sportowym

Uprawianie sportu przeważnie łączy się ze zdrowym, pięknym i jędrnym ciałem. Ogromnie ważne jest odpowiednie przygotowanie naszego ciała przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń. Szczególnie dotyczy to kobiet, które powinny wybrać dla siebie nie tylko odpowiednie obuwie sportowe czy sprzęt, ale przede wszystkim biustonosz! Dobrze dobrany stanik sportowy unieruchamia biust, gwarantując kobiecie wygodę podczas ćwiczeń. Nieodpowiedni biustonosz podczas biegania czy fitnessu może nie poradzić sobie z utrzymaniem piersi, a przez to doprowadzić do ich rozciągnięcia oraz bólu.

kobieta

Funkcje, jakie musi spełniać biustonosz sportowy

Podstawową i najważniejszą funkcją, jaką powinien spełniać każdy biustonosz sportowy, jest unieruchomienie biustu. Ograniczając jego ruch podczas wysiłku fizycznego, zminimalizujemy wstrząsy i przeciążenia, które mają negatywny wpływ na nasze piersi. Każde gwałtowne ruchy narażają je na rozciągnięcie. Biust niestety nie ma mięśni, które podtrzymywały go, chroniąc przed wysiłkiem. Zbudowane są z tłuszczu, skóry i tkanki łącznej, tzw. więzadłami Coopera. Podczas intensywnych ćwiczeń ulegają one rozciągnięciu, a to w konsekwencji prowadzi do utraty jędrności oraz zdeformowania biustu.
Stanik sportowy, aby skutecznie zapobiec uszkodzeniom biustu, wykonany jest z grubego materiału oraz odpowiednio wyprofilowany, by nadać piersiom odpowiedni kształt. Warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego uszyto biustonosz. Powinien przepuszczać powietrze i absorbować wilgoć ze skóry, umożliwić dopływ powietrza z zewnątrz co zminimalizuje ryzyko wystąpienia otarć czy odparzeń.

kobieta w stroju sportowym

Rodzaje sportowych biustonoszy

Biustonosz kompresyjny — przeznaczony jest dla posiadaczek mniejszego biustu (A-B). Dociska on odpowiednio piersi do klatki piersiowej, dokładnie unieruchamiając biust i chroniąc go przed wstrząsami.

Biustonosz z oddzielnymi miseczkami — jest przeznaczony dla kobiet z większą miseczką (B-C). Oddziela on od siebie obie piersi i każdą osobno przyciska do ciała, ograniczając ich ruch.

Biustonosz z oddzielnymi miseczkami i regulacją — jest przeznaczony, dla kobiet których biust jest większy od rozmiaru C. Oddzielne miseczki unieruchamiają każdą pierś osobno, natomiast dodatkowa regulacja pozwala jeszcze dokładniej dopasować stanik do ciała kobiety.

kobieta

Jak dobrać rozmiar biustonosza sportowego?

Pierwszym krokiem jest zmierzenie obwodu pod biustem. W tym celu wykorzystujemy centymetr krawiecki i ciasno mierzymy nasz obwód pod piersiami. Po czym zaokrąglamy go w dół do obwodu w skali co 5 cm. Następnie odejmujemy od wyniku jeszcze 5 cm. Tym sposobem otrzymujemy obwód, jaki powinien mieć odpowiedni dla nas biustonosz sportowy.

Drugim krokiem jest ustalenie obwodu w biuście. Tutaj z kolei należy luźno zmierzyć biust w najszerszym jego miejscu.

Trzecim krokiem jest określenie rozmiaru miseczki. Jest to różnica obwodu w biuście i pod biustem. Aby dokładnie określić rozmiar miseczki, najlepiej posłużyć się poniższą tabelką.

Kiedy wymienić biustonosz sportowy

Niestety nawet najlepszy biustonosz sportowy nie będzie nam służył wiecznie. Z biegiem czasu funkcja ograniczania ruchów biustu osłabia się, materiał może się przecierać w różnych miejscach i rozciągać stając się zbyt luźny. Są to sygnały pokazujące, że już najwyższy czas wymienić biustonosz na nowy.
Odpowiednio zadbany biustonosz sportowy może służyć nawet kilka lat. Należy jednak pamiętać, że nie można go w pralce, jedynie ręcznie z użyciem małej ilości środków piorących.